Starcie ze szkodliwymi oparami

Zaledwie kilka dni temu można było świętować Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie faktu powinno się nabrać kilka refleksji nawiązujących do ogromnego problemu, który pojawia się w obrębie całej Polski. Mowa tu bez wątpienia o smogu, który potrafi być dla całego społeczeństwa naprawdę niebywale niebezpieczny. Niebezpieczne toksyny, które wdychamy niemal w każdy dzień, mają niewątpliwie do czynienia z rozprzestrzenianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już prawie rok. Stanowczo warto notorycznie uświadamiać czym jest zanieczyszczenie powietrza bądź jakimi sposobami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.

W kilku stacjach telewizyjnych, z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza został poruszony właśnie ten temat. Trzeba przede wszystkim mieć pojęcie, że dzisiaj w naszym kraju rozpoczął się grzewczy sezon, a wraz z nim wrócił także problem smogu. Ergonomiczne a także skuteczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zapobieganie degradacji powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego przypomniał ponadto, iż mniej więcej połowę smogu w Polsce wyrabiamy sami w domach. Uznał, że jeżeli nie rozmontujemy kotłów, które zanieczyszczają nam powietrze, nie rozwiążemy tego problemu.

Ponadto, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem włączył się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Piotr Woźny, prezes spółki oznajmił, iż produkowana przez tę spółkę energia za około dziesięć lat będzie zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę również to, że problem ze smogiem oraz z koronawirusem możemy ze sobą bezspornie połączyć. Epidemia COVID dała o sobie znać w miejscach o nieprzeciętnie wysokiej degradacji powietrza, a więc we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.

W kwestii smogu bezspornie warto też mieć świadomość tego, co w zasadzie jest pierwszorzędną tego przyczyną. A zatem jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu wielu niebezpiecznych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wspomnianych właściwości jest nadzwyczajnie ważna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Zostaw komentarz